AVX Corporation SQCB7M2R2BATME\500
SQCB7M2R2BATME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M2R2BATME\500
Brief Description
CAP CER 2.2PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M2R2BATME\500.pdf
Availability of SQCB7M2R2BATME\500
QUANTITY
SQCB7M2R2BATME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M2R2BATME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB7M2R2BATME\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M2R2BATME\500
Related LinksSQCB7M2R2, SQCB7M2R2BATME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M2R2BATME\500 Details Description
Related parts for SQCB7M2R2BATME\500
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 2.7A SOT23 datasheet.pdf
BOX STEEL BLACK 15.13"L X 13.5"W datasheet.pdf
MULTI DECK ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
MOUNTING ASSEMBLY EP 20 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 140MA 4.94 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 0.3A 8HTSOP datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf