AVX Corporation SQCB7M2R2CAJME\500
SQCB7M2R2CAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M2R2CAJME\500
Brief Description
CAP CER 2.2PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M2R2CAJME\500.pdf
Availability of SQCB7M2R2CAJME\500
QUANTITY
SQCB7M2R2CAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M2R2CAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB7M2R2CAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M2R2CAJME\500
Related LinksSQCB7M2R2, SQCB7M2R2CAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M2R2CAJME\500 Details Description
Related parts for SQCB7M2R2CAJME\500
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC AXIAL datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 1A PIN PLNGR 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
0.64III/2.3II 30POS PLUG ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
VARISTOR 19.8V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf