AVX Corporation SQCB7M3R0BAJWE
SQCB7M3R0BAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M3R0BAJWE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M3R0BAJWE.pdf
Availability of SQCB7M3R0BAJWE
QUANTITY
SQCB7M3R0BAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M3R0BAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCB7M3R0BAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package80
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M3R0BAJWE
Related LinksSQCB7M3, SQCB7M3R0BAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M3R0BAJWE Details Description
Related parts for SQCB7M3R0BAJWE
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
RES 4.87M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
E2 DIE .110 AVIK 16-14 MMZ-203 datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
URTHN ADH DP-620NS BLK 12 OZ CAR datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 160MA 2.7 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 26POS datasheet.pdf
MICRO 31 F 18" RBW NICKEL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100A DO214AA datasheet.pdf