AVX Corporation SQCB7M3R0BAJWE
SQCB7M3R0BAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M3R0BAJWE
Brief Description
CAP CER 3PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M3R0BAJWE.pdf
Availability of SQCB7M3R0BAJWE
QUANTITY
SQCB7M3R0BAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M3R0BAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCB7M3R0BAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package80
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M3R0BAJWE
Related LinksSQCB7M3, SQCB7M3R0BAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M3R0BAJWE Details Description
Related parts for SQCB7M3R0BAJWE
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 2.3A (Switch) Backlight 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
IC FPGA 408 I/O 575MBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO263-3 datasheet.pdf
TRANSFORMER CURRENT DC IMMUNE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
SINE-WAVE CHOKE 0.75MH 2.4A datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf