AVX Corporation SQCB7M3R3CA1ME
SQCB7M3R3CA1ME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M3R3CA1ME
Brief Description
CAP CER 3.3PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M3R3CA1ME.pdf
Availability of SQCB7M3R3CA1ME
QUANTITY
SQCB7M3R3CA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M3R3CA1ME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M3R3CA1ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M3R3CA1ME
Related LinksSQCB7M3, SQCB7M3R3CA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M3R3CA1ME Details Description
Related parts for SQCB7M3R3CA1ME
CAP FILM 20UF 10% 500VDC RAD 4LD datasheet.pdf
IC CHARGER BATT LI-ON 8-DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RECT DIODE MODULE 3PH 1600V SP1 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 38.1VWM 67.8VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf