AVX Corporation SQCB7M3R6BAJME
SQCB7M3R6BAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M3R6BAJME
Brief Description
CAP CER 3.6PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M3R6BAJME.pdf
Availability of SQCB7M3R6BAJME
QUANTITY
SQCB7M3R6BAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M3R6BAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M3R6BAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M3R6BAJME
Related LinksSQCB7M3, SQCB7M3R6BAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M3R6BAJME Details Description
Related parts for SQCB7M3R6BAJME
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
BOX ABS 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 7.9"L X 5.3"W datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES SHUNT 0.000125 OHM 5% 36W datasheet.pdf
CONN TERM MALE 14-20AWG TIN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 75W datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 480V 5A datasheet.pdf