AVX Corporation SQCB7M510JAJME\500
SQCB7M510JAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M510JAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M510JAJME\500.pdf
Availability of SQCB7M510JAJME\500
QUANTITY
SQCB7M510JAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M510JAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB7M510JAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M510JAJME\500
Related LinksSQCB7M510, SQCB7M510JAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M510JAJME\500 Details Description
Related parts for SQCB7M510JAJME\500
IC HALF-H DRVR QUAD 16-DIP datasheet.pdf
MACH SCRW OVAL SLOT 10-32 4/PK datasheet.pdf
CAP CER 20PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 720MA 166 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 22POS 2.54 datasheet.pdf
ASSY RECT 15A 600V STD REC datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 10POS SLDR RED datasheet.pdf