AVX Corporation SQCB7M560GA1ME
SQCB7M560GA1ME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M560GA1ME
Brief Description
CAP CER 56PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M560GA1ME.pdf
Availability of SQCB7M560GA1ME
QUANTITY
SQCB7M560GA1ME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M560GA1ME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M560GA1ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M560GA1ME
Related LinksSQCB7M5, SQCB7M560GA1ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M560GA1ME Details Description
Related parts for SQCB7M560GA1ME
CONN HEADER .100 SINGL R/A 7POS datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MODULE AC CTLR 3PH 1200V PWS-F datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC datasheet.pdf
RES 280 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VHDCI .8MM RA REC 68CKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf