AVX Corporation SQCB7M5R1BATME
SQCB7M5R1BATME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M5R1BATME
Brief Description
CAP CER 5.1PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M5R1BATME.pdf
Availability of SQCB7M5R1BATME
QUANTITY
SQCB7M5R1BATME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M5R1BATME
Internal Part NumberEIS-SQCB7M5R1BATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M5R1BATME
Related LinksSQCB7M5, SQCB7M5R1BATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M5R1BATME Details Description
Related parts for SQCB7M5R1BATME
POT 200K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 250A ENCASED datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V C0G 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN SKT 50POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 2K OHM 14SOIC datasheet.pdf