AVX Corporation SQCB7M5R6BAJWE
SQCB7M5R6BAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M5R6BAJWE
Brief Description
CAP CER 5.6PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M5R6BAJWE.pdf
Availability of SQCB7M5R6BAJWE
QUANTITY
SQCB7M5R6BAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M5R6BAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCB7M5R6BAJWE
Standard Package80
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M5R6BAJWE
Related LinksSQCB7M5, SQCB7M5R6BAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M5R6BAJWE Details Description
Related parts for SQCB7M5R6BAJWE
JUMPER FOR AKZ 1.5/2.5 2POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 26POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 44POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 0.62 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 25A TO-247 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3A 24V datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
Video Encoder with Six 10-Bit DACs, 54 MHz Oversampling and Progressive Scan Inputs IC datasheet.pdf