AVX Corporation SQCB7M5R6CAJME\500
SQCB7M5R6CAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M5R6CAJME\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M5R6CAJME\500.pdf
Availability of SQCB7M5R6CAJME\500
QUANTITY
SQCB7M5R6CAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M5R6CAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB7M5R6CAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M5R6CAJME\500
Related LinksSQCB7M5R6, SQCB7M5R6CAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M5R6CAJME\500 Details Description
Related parts for SQCB7M5R6CAJME\500
RES SMD 1.3K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SGE88-0-0300-2500C-2500C datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 90MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 20POS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 45V 30MA TO263 datasheet.pdf
HDM SMPR078F090F G datasheet.pdf
15UF 385V 15X30MM 85C 15000H datasheet.pdf