AVX Corporation SQCB7M5R6DA1ME\500
SQCB7M5R6DA1ME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB7M5R6DA1ME\500
Brief Description
CAP CER 5.6PF 500V 1111
Datasheet Download
SQCB7M5R6DA1ME\500.pdf
Availability of SQCB7M5R6DA1ME\500
QUANTITY
SQCB7M5R6DA1ME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB7M5R6DA1ME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB7M5R6DA1ME\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB7M5R6DA1ME\500
Related LinksSQCB7M5R6, SQCB7M5R6DA1ME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB7M5R6DA1ME\500 Details Description
Related parts for SQCB7M5R6DA1ME\500
IC 8051 MCU 32K FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CLIP TEST 208PIN QFP LOCK ON datasheet.pdf
CONN TERMINAL SLEEVE BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.5VOUT 50W datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
SR BTS WW BRS 4 ASY CV datasheet.pdf
BPF WIDEBAND CERAMIC 5.4GHZ datasheet.pdf