AVX Corporation SQCB9A151FA7ME
SQCB9A151FA7ME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB9A151FA7ME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 300V 1111
Datasheet Download
SQCB9A151FA7ME.pdf
Availability of SQCB9A151FA7ME
QUANTITY
SQCB9A151FA7ME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB9A151FA7ME
Internal Part NumberEIS-SQCB9A151FA7ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated300V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB9A151FA7ME
Related LinksSQCB9A1, SQCB9A151FA7ME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB9A151FA7ME Details Description
Related parts for SQCB9A151FA7ME
IC XDCP SGL 32-TAP 50K 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PT 16-TWIN N-PE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf