AVX Corporation SQCB9M131JAJME\500
SQCB9M131JAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCB9M131JAJME\500
Brief Description
CAP CER 130PF 300V 1111
Datasheet Download
SQCB9M131JAJME\500.pdf
Availability of SQCB9M131JAJME\500
QUANTITY
SQCB9M131JAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB9M131JAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCB9M131JAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance130pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB9M131JAJME\500
Related LinksSQCB9M131, SQCB9M131JAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB9M131JAJME\500 Details Description
Related parts for SQCB9M131JAJME\500
3 MF CAP 400V METAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100 DL SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC20H/AE20M/HPK20H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
CONN 260POS ZIF PCB RCPT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 8" 2S FIN datasheet.pdf
RES 3M OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CARD GUIDE GRD CLIP 6.5X0.08" BK datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf