AVX Corporation SQCB9M201JAJME
SQCB9M201JAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB9M201JAJME
Brief Description
CAP CER 200PF 300V 1111
Datasheet Download
SQCB9M201JAJME.pdf
Availability of SQCB9M201JAJME
QUANTITY
SQCB9M201JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB9M201JAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB9M201JAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductMicrowave Multi-Layer Capacitors
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB9M201JAJME
Related LinksSQCB9M2, SQCB9M201JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB9M201JAJME Details Description
Related parts for SQCB9M201JAJME
DIODE ZENER 7.5V 5W AXIAL datasheet.pdf
BUSHING 1.000" NYLON BLACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 100MHZ 12SIP datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC AUD LINE DVR DL AUTO 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
SL SURFACE DISC TN A CRS 5" datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 250K OHM 5% 1206 datasheet.pdf