AVX Corporation SQCB9M201JAJME
SQCB9M201JAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCB9M201JAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 300V 1111
Datasheet Download
SQCB9M201JAJME.pdf
Availability of SQCB9M201JAJME
QUANTITY
SQCB9M201JAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCB9M201JAJME
Internal Part NumberEIS-SQCB9M201JAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductMicrowave Multi-Layer Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated300V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCB9M201JAJME
Related LinksSQCB9M2, SQCB9M201JAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCB9M201JAJME Details Description
Related parts for SQCB9M201JAJME
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
VARISTOR 735V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 110MA 6.03 OHM datasheet.pdf
EYELET TERMINAL ON TAPE (BCL-810 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 350V 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf