AVX Corporation SQCBEM681KAJME
SQCBEM681KAJME picture photo
Mfg. Part Number
SQCBEM681KAJME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 150V 1111
Datasheet Download
SQCBEM681KAJME.pdf
Availability of SQCBEM681KAJME
QUANTITY
SQCBEM681KAJME Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCBEM681KAJME
Internal Part NumberEIS-SQCBEM681KAJME
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductMicrowave Multi-Layer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCBEM681KAJME
Related LinksSQCBEM6, SQCBEM681KAJME Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCBEM681KAJME Details Description
Related parts for SQCBEM681KAJME
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 8A AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CA SC DUPLEX TO FC SM LDD datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
RES 10.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 10MM YELLOW C.A.- datasheet.pdf