AVX Corporation SQCSVA2R0BAT1A
SQCSVA2R0BAT1A picture photo
Mfg. Part Number
SQCSVA2R0BAT1A
Brief Description
CAP CER 2PF 250V 0603
Datasheet Download
SQCSVA2R0BAT1A.pdf
Availability of SQCSVA2R0BAT1A
QUANTITY
SQCSVA2R0BAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCSVA2R0BAT1A
Internal Part NumberEIS-SQCSVA2R0BAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCSVA2R0BAT1A
Related LinksSQCSVA2, SQCSVA2R0BAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCSVA2R0BAT1A Details Description
Related parts for SQCSVA2R0BAT1A
FAN AXIAL 119X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR FORCE LOAD CELL 1000LBS datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A SC70 datasheet.pdf
RES 55K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 24 POS datasheet.pdf
POT 1.5K OHM 1000W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
DOUBLE M30 LONG PW 5M NPN NO datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf