AVX Corporation SQCSVA2R2BAT1A
SQCSVA2R2BAT1A picture photo
Mfg. Part Number
SQCSVA2R2BAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 250V 0603
Datasheet Download
SQCSVA2R2BAT1A.pdf
Availability of SQCSVA2R2BAT1A
QUANTITY
SQCSVA2R2BAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCSVA2R2BAT1A
Internal Part NumberEIS-SQCSVA2R2BAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductMicrowave Multi-Layer Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCSVA2R2BAT1A
Related LinksSQCSVA2, SQCSVA2R2BAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCSVA2R2BAT1A Details Description
Related parts for SQCSVA2R2BAT1A
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 100VDC 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 880KHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY QC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IMPACT BP 4X18 85OHM GLW SN datasheet.pdf