Vishay/Siliconix SQD19P06-60L-GE3
SQD19P06-60L-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SQD19P06-60L-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 60V 20A TO252
Datasheet Download
SQD19P06-60L-GE3.pdf
Availability of SQD19P06-60L-GE3
QUANTITY
SQD19P06-60L-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQD19P06-60L-GE3
Internal Part NumberEIS-SQD19P06-60L-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-040-2014-Rev-3 22/Sep/2014
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs55 mOhm @ 19A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs41nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1490pF @ 25V
Power - Max46W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQD19P06-60L-GE3
Related LinksSQD19P06, SQD19P06-60L-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SQD19P06-60L-GE3 Details Description
Related parts for SQD19P06-60L-GE3
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CA SM LDD SC DUPLEX-SC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
ACCY MOUNT NMO 3/4IN BRS datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION KX023-1025 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf