Bel Fuse Inc. SQE48T10120-PDB0G
SQE48T10120-PDB0G picture photo
Mfg. Part Number
SQE48T10120-PDB0G
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 120W
Datasheet Download
SQE48T10120-PDB0G.pdf
Availability of SQE48T10120-PDB0G
QUANTITY
SQE48T10120-PDB0G Order Process
Ship out your order
Specifications of SQE48T10120-PDB0G
Internal Part NumberEIS-SQE48T10120-PDB0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSQE48
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.37" H (58.4mm x 22.8mm x 9.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQE48T10120-PDB0G
Related LinksSQE48T10, SQE48T10120-PDB0G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQE48T10120-PDB0G Details Description
Related parts for SQE48T10120-PDB0G
IC LATCH OCTAL D 3STATE 20SOP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 10POS .050" SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK II RA HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf