Bel Fuse Inc. SQE48T20120-NDA0G
SQE48T20120-NDA0G picture photo
Mfg. Part Number
SQE48T20120-NDA0G
Brief Description
CONV DC-DC BUS 240W 12V 1/8 BRK
Datasheet Download
SQE48T20120-NDA0G.pdf
Availability of SQE48T20120-NDA0G
QUANTITY
SQE48T20120-NDA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of SQE48T20120-NDA0G
Internal Part NumberEIS-SQE48T20120-NDA0G
FamilyDC DC Converters
SeriesSQE48T20120
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.44" H (58.4mm x 22.8mm x 11.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94.5%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQE48T20120-NDA0G
Related LinksSQE48T20, SQE48T20120-NDA0G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQE48T20120-NDA0G Details Description
Related parts for SQE48T20120-NDA0G
CONN DIN 8 PIN FEMALE PCB datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE BUNDLE ACCY datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
VS-M12MRD-OE-93E/5 0 SKS datasheet.pdf
TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf