Bel Fuse Inc. SQE48T20120-NDABG
SQE48T20120-NDABG picture photo
Mfg. Part Number
SQE48T20120-NDABG
Brief Description
CONV DC-DC BUS 240W 12V 1/8 BRK
Datasheet Download
SQE48T20120-NDABG.pdf
Availability of SQE48T20120-NDABG
QUANTITY
SQE48T20120-NDABG Order Process
Ship out your order
Specifications of SQE48T20120-NDABG
Internal Part NumberEIS-SQE48T20120-NDABG
FamilyDC DC Converters
SeriesSQE48T20120
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.50" H (58.4mm x 22.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency94.5%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQE48T20120-NDABG
Related LinksSQE48T20, SQE48T20120-NDABG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SQE48T20120-NDABG Details Description
Related parts for SQE48T20120-NDABG
OSC XO 10.24MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf