Vishay/Siliconix SQM120N06-3M5L-GE3
SQM120N06-3M5L-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SQM120N06-3M5L-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 120A TO-220
Datasheet Download
SQM120N06-3M5L-GE3.pdf
Availability of SQM120N06-3M5L-GE3
QUANTITY
SQM120N06-3M5L-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQM120N06-3M5L-GE3
Internal Part NumberEIS-SQM120N06-3M5L-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-052-2014-Rev-1 15/Aug/2014
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.5 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs330nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds14700pF @ 25V
Power - Max375W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQM120N06-3M5L-GE3
Related LinksSQM120N06, SQM120N06-3M5L-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SQM120N06-3M5L-GE3 Details Description
Related parts for SQM120N06-3M5L-GE3
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DPDT 4A 45DEG datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 130MA 5.8 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf