Yageo SQP10AJB-1R2
SQP10AJB-1R2 picture photo
Mfg. Part Number
SQP10AJB-1R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.2 OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP10AJB-1R2.pdf
Availability of SQP10AJB-1R2
QUANTITY
SQP10AJB-1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP10AJB-1R2
Internal Part NumberEIS-SQP10AJB-1R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSQP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 1.890" L (9.50mm x 9.00mm x 48.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP10AJB-1R2
Related LinksSQP10A, SQP10AJB-1R2 Datasheet, Yageo Distributor
SQP10AJB-1R2 Details Description
Related parts for SQP10AJB-1R2
RES SMD 1.15K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 210SEC 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC RHEO DGTL SNGL 100K SPI 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf