Yageo SQP10AJB-2K7
SQP10AJB-2K7 picture photo
Mfg. Part Number
SQP10AJB-2K7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP10AJB-2K7.pdf
Availability of SQP10AJB-2K7
QUANTITY
SQP10AJB-2K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP10AJB-2K7
Internal Part NumberEIS-SQP10AJB-2K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSQP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 1.890" L (9.50mm x 9.00mm x 48.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP10AJB-2K7
Related LinksSQP10A, SQP10AJB-2K7 Datasheet, Yageo Distributor
SQP10AJB-2K7 Details Description
Related parts for SQP10AJB-2K7
RUBBER DISS GREY .060 48X40' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY AMPTRAC DUP SC SM 7M datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 650MA 810 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 20AWG YLW datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf