Yageo SQP500JB-0R47
SQP500JB-0R47 picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-0R47
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.47 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-0R47.pdf
Availability of SQP500JB-0R47
QUANTITY
SQP500JB-0R47 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-0R47
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-0R47
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package900
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSQP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-0R47
Related LinksSQP500, SQP500JB-0R47 Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-0R47 Details Description
Related parts for SQP500JB-0R47
LED GREEN CLEAR SOT23-3 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 5MM 4CHAR YELLOW datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 4.7UH SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
D4SL-N2BFG-N datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 340MA 720 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf