Yageo SQP500JB-0R51
SQP500JB-0R51 picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-0R51
Brief Description
RES 0.51 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-0R51.pdf
Availability of SQP500JB-0R51
QUANTITY
SQP500JB-0R51 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-0R51
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-0R51
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-0R51
Related LinksSQP500, SQP500JB-0R51 Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-0R51 Details Description
Related parts for SQP500JB-0R51
RES 127K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 5W AXIAL datasheet.pdf
RES 125 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V 300MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
EYEPIECES FOCUS 10X 10X10 1MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5MM datasheet.pdf
WIRE TRAP datasheet.pdf
06 SYS 50 HDR SRRA UNSHRD SN datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC 214AB datasheet.pdf
4.7UF 80V 6.3X13 85C AXI datasheet.pdf