Yageo SQP500JB-0R75
SQP500JB-0R75 picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-0R75
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.75 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-0R75.pdf
Availability of SQP500JB-0R75
QUANTITY
SQP500JB-0R75 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-0R75
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-0R75
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package900
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSQP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-0R75
Related LinksSQP500, SQP500JB-0R75 Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-0R75 Details Description
Related parts for SQP500JB-0R75
ENCODER UNIVERSAL FOR KEYPADS datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 88POS .156 datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 5.00/06/90 3.5SN BK datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf