Yageo SQP500JB-100R
SQP500JB-100R picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-100R
Brief Description
RES 100 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-100R.pdf
Availability of SQP500JB-100R
QUANTITY
SQP500JB-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-100R
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-100R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)