Yageo SQP500JB-150R
SQP500JB-150R picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-150R
Brief Description
RES 150 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-150R.pdf
Availability of SQP500JB-150R
QUANTITY
SQP500JB-150R Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-150R
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-150R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-150R
Related LinksSQP500, SQP500JB-150R Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-150R Details Description
Related parts for SQP500JB-150R
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
GDT 600V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC PROG VOLTAGE SOURCE 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SGL SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
STUFFER, TAPERED, FIELD-INS-TL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM DIFF FLAT 3MM datasheet.pdf
SOT23 MICROPOWER (4uA) 1.22V VOLTAGE REFERENCE IC datasheet.pdf