Yageo SQP500JB-1K8
SQP500JB-1K8 picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-1K8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-1K8.pdf
Availability of SQP500JB-1K8
QUANTITY
SQP500JB-1K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-1K8
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-1K8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package900
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSQP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-1K8
Related LinksSQP500, SQP500JB-1K8 Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-1K8 Details Description
Related parts for SQP500JB-1K8
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
ADAPTER 208-BGA ISPGDX160V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC TCXO 33.33MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AC datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 20V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf