Yageo SQP500JB-1R0
SQP500JB-1R0 picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-1R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-1R0.pdf
Availability of SQP500JB-1R0
QUANTITY
SQP500JB-1R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-1R0
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-1R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package900
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSQP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-1R0
Related LinksSQP500, SQP500JB-1R0 Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-1R0 Details Description
Related parts for SQP500JB-1R0
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf