Yageo SQP500JB-300R
SQP500JB-300R picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-300R
Brief Description
RES 300 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-300R.pdf
Availability of SQP500JB-300R
QUANTITY
SQP500JB-300R Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-300R
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-300R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-300R
Related LinksSQP500, SQP500JB-300R Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-300R Details Description
Related parts for SQP500JB-300R
IC CPLD 64MC 20NS 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 0.383 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf