Yageo SQP500JB-390R
SQP500JB-390R picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-390R
Brief Description
RES 390 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-390R.pdf
Availability of SQP500JB-390R
QUANTITY
SQP500JB-390R Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-390R
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-390R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-390R
Related LinksSQP500, SQP500JB-390R Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-390R Details Description
Related parts for SQP500JB-390R
CABLE 8COND 22AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 19A D2PAK datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS92210-647 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
OSC SO 400.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT .4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4.1A 44 MOHM SMD datasheet.pdf