Yageo SQP500JB-470R
SQP500JB-470R picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-470R
Brief Description
RES 470 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-470R.pdf
Availability of SQP500JB-470R
QUANTITY
SQP500JB-470R Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-470R
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-470R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-470R
Related LinksSQP500, SQP500JB-470R Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-470R Details Description
Related parts for SQP500JB-470R
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 25POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 166.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 1POS VERT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.25A SOT23A-3 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 13A 3.9 MOHM SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG GREEN 100' datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 920MA 240 MOHM datasheet.pdf