Yageo SQP500JB-4R3
SQP500JB-4R3 picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-4R3
Brief Description
RES 4.3 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-4R3.pdf
Availability of SQP500JB-4R3
QUANTITY
SQP500JB-4R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-4R3
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-4R3
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.3
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-4R3
Related LinksSQP500, SQP500JB-4R3 Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-4R3 Details Description
Related parts for SQP500JB-4R3
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 32VQFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CTV 55C 55#22D SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 50 V datasheet.pdf