Yageo SQP500JB-560R
SQP500JB-560R picture photo
Mfg. Part Number
SQP500JB-560R
Brief Description
RES 560 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP500JB-560R.pdf
Availability of SQP500JB-560R
QUANTITY
SQP500JB-560R Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP500JB-560R
Internal Part NumberEIS-SQP500JB-560R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 0.866" L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP500JB-560R
Related LinksSQP500, SQP500JB-560R Datasheet, Yageo Distributor
SQP500JB-560R Details Description
Related parts for SQP500JB-560R
IDC CABLE - MSD50K/MC50G/MCS50K datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 40MHZ SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 11/16" datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A TO220FP-5 datasheet.pdf