Vishay/Siliconix SQR40N10-25-GE3
SQR40N10-25-GE3 picture photo
Mfg. Part Number
SQR40N10-25-GE3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO263
Datasheet Download
SQR40N10-25-GE3.pdf
Availability of SQR40N10-25-GE3
QUANTITY
SQR40N10-25-GE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQR40N10-25-GE3
Internal Part NumberEIS-SQR40N10-25-GE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-044-2014-Rev-1 20/May/2014
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs25 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs70nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3380pF @ 25V
Power - Max136W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D2Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQR40N10-25-GE3
Related LinksSQR40N1, SQR40N10-25-GE3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SQR40N10-25-GE3 Details Description
Related parts for SQR40N10-25-GE3
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
LABEL S LAM DM DST PPR WHT 3X2" datasheet.pdf
CONN HDR 6POS VERT KEY-Y TIN datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 3.5NS 100FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 65POS HL LOW P datasheet.pdf