Samtec, Inc. SQT-125-01-F-D
SQT-125-01-F-D picture photo
Mfg. Part Number
SQT-125-01-F-D
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
SQT-125-01-F-D.pdf
Availability of SQT-125-01-F-D
QUANTITY
SQT-125-01-F-D Order Process
Ship out your order
Specifications of SQT-125-01-F-D
Internal Part NumberEIS-SQT-125-01-F-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBoard-To-Board Interconnect Systems
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesFleXYZ™ SQT
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQT-125-01-F-D
Related LinksSQT-125, SQT-125-01-F-D Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SQT-125-01-F-D Details Description
Related parts for SQT-125-01-F-D
IC GATE XOR/XNOR ECL 2IN 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
KNOB FLUTED 2.375" ALUMINUM datasheet.pdf