Samtec, Inc. SQT-127-01-L-D-RA
SQT-127-01-L-D-RA picture photo
Mfg. Part Number
SQT-127-01-L-D-RA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 54 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
SQT-127-01-L-D-RA.pdf
Availability of SQT-127-01-L-D-RA
QUANTITY
SQT-127-01-L-D-RA Order Process
Ship out your order
Specifications of SQT-127-01-L-D-RA
Internal Part NumberEIS-SQT-127-01-L-D-RA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBoard-to-Board Connectors
Featured ProductBoard-To-Board Interconnect Systems
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesFleXYZ™ SQT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQT-127-01-L-D-RA
Related LinksSQT-127-, SQT-127-01-L-D-RA Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SQT-127-01-L-D-RA Details Description
Related parts for SQT-127-01-L-D-RA
IC REG LDO 4.85V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 127 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RS-485 OPTION E5CK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 195A TO-220AB datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 4LCC SMD datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK 7/16 datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE24 M25 datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYLON BLUE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V datasheet.pdf