Samtec, Inc. SQW-106-01-L-D-VS
SQW-106-01-L-D-VS picture photo
Mfg. Part Number
SQW-106-01-L-D-VS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
SQW-106-01-L-D-VS.pdf
Availability of SQW-106-01-L-D-VS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SQW-106-01-L-D-VS Order Process
Ship out your order
Specifications of SQW-106-01-L-D-VS
Internal Part NumberEIS-SQW-106-01-L-D-VS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesFleXYZ™ SQW
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQW-106-01-L-D-VS
Related LinksSQW-106-, SQW-106-01-L-D-VS Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SQW-106-01-L-D-VS Details Description
Related parts for SQW-106-01-L-D-VS
IC TXRX CAN STD HI SPEED 8DSO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 48POS .050 SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 15W datasheet.pdf
762 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 10A IN LINE datasheet.pdf