Eaton (formerly Cooper Bussmann) SR-5-500MA-BK
SR-5-500MA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SR-5-500MA-BK
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC RADIAL
Datasheet Download
SR-5-500MA-BK.pdf
Availability of SR-5-500MA-BK
QUANTITY
SR-5-500MA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SR-5-500MA-BK
Internal Part NumberEIS-SR-5-500MA-BK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product300Vac SR-5 Series Fuses
PCN Design/SpecificationS -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSR-5
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t2
ApprovalsCCC, cULus, KC-MARK, SEMKO, VDE
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.319" H (8.50mm x 8.10mm)
DC Cold Resistance0.242 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR-5-500MA-BK
Related LinksSR-5-5, SR-5-500MA-BK Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SR-5-500MA-BK Details Description
Related parts for SR-5-500MA-BK
IDC CABLE-AKR44G/ AE50G / AKR44G datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 SKT PLUG datasheet.pdf
100UF 450V 31.75X79.375 85C AXI datasheet.pdf