Eaton (formerly Cooper Bussmann) SR-5F-6.3A-AP
SR-5F-6.3A-AP picture photo
Mfg. Part Number
SR-5F-6.3A-AP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 125VAC RAD
Datasheet Download
SR-5F-6.3A-AP.pdf
Availability of SR-5F-6.3A-AP
QUANTITY
SR-5F-6.3A-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of SR-5F-6.3A-AP
Internal Part NumberEIS-SR-5F-6.3A-AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationS -8yyy,HTC-yy,PC,SR-5,SS-5 Series 01/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSR-5F
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating6.3A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t75
ApprovalscULus, PSE
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.319" H (8.50mm x 8.10mm)
DC Cold Resistance0.015 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR-5F-6.3A-AP
Related LinksSR-5F-, SR-5F-6.3A-AP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SR-5F-6.3A-AP Details Description
Related parts for SR-5F-6.3A-AP
CONN CONTACT CLIP 24AWG TIN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.25W AB 8MSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
20P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
26 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
17 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
SPRING PROBE, CUSTOM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf