Eaton (formerly Cooper Bussmann) SR-5H-500MA-APH
SR-5H-500MA-APH picture photo
Mfg. Part Number
SR-5H-500MA-APH
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD 500MA 300VAC RADIAL
Datasheet Download
SR-5H-500MA-APH.pdf
Availability of SR-5H-500MA-APH
QUANTITY
SR-5H-500MA-APH Order Process
Ship out your order
Specifications of SR-5H-500MA-APH
Internal Part NumberEIS-SR-5H-500MA-APH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesSR-5H
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t2
ApprovalscURus
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.335" Dia x 0.362" H (8.50mm x 9.20mm)
DC Cold Resistance0.24 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR-5H-500MA-APH
Related LinksSR-5H-5, SR-5H-500MA-APH Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
SR-5H-500MA-APH Details Description
Related parts for SR-5H-500MA-APH
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS datasheet.pdf
HOOK MINI TEST CONN RED datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 6POS datasheet.pdf
IC RESET N-CH OD 5.9V 5SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 34POS .254M datasheet.pdf
RES 0.649 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC CTRLR LPC I/O 128TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf