Vishay/BCcomponents SR03700002701KR500
SR03700002701KR500 picture photo
Mfg. Part Number
SR03700002701KR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
SR03700002701KR500.pdf
Availability of SR03700002701KR500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SR03700002701KR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR03700002701KR500
Internal Part NumberEIS-SR03700002701KR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSR37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.354" L (4.00mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR03700002701KR500
Related LinksSR0370000, SR03700002701KR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SR03700002701KR500 Details Description
Related parts for SR03700002701KR500
Connector Header 2 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIN RAIL 35X7.5MM UNSLOT ALUM 2M datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2442MHZ 0603 datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL VINYL 3/4"X 36YD datasheet.pdf
ROLL RUBBER DUAL LAYER LT BLUE datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TMP709 datasheet.pdf
MINOTAUR FUSE 500 MA datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT PIN datasheet.pdf