Vishay/BCcomponents SR03700004701KR500
SR03700004701KR500 picture photo
Mfg. Part Number
SR03700004701KR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
SR03700004701KR500.pdf
Availability of SR03700004701KR500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SR03700004701KR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR03700004701KR500
Internal Part NumberEIS-SR03700004701KR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSR37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.354" L (4.00mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR03700004701KR500
Related LinksSR0370000, SR03700004701KR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SR03700004701KR500 Details Description
Related parts for SR03700004701KR500
IC CTRLR CCFL PUSH-PULL 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 2.5MM 15POS CRIMP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT datasheet.pdf