Vishay/BCcomponents SR03700006801KR500
SR03700006801KR500 picture photo
Mfg. Part Number
SR03700006801KR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
SR03700006801KR500.pdf
Availability of SR03700006801KR500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SR03700006801KR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR03700006801KR500
Internal Part NumberEIS-SR03700006801KR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSR37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.354" L (4.00mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR03700006801KR500
Related LinksSR0370000, SR03700006801KR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SR03700006801KR500 Details Description
Related parts for SR03700006801KR500
8 OHM 0.16W 50MM ROUND SPEAKER datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 256UBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 10MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 1.25KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT GOLD 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SURFACE ROLL 40"X15' A CRS datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
ALZ RELAY 1 FORM A 24V datasheet.pdf