AVX Corporation SR071A101GARTR1
SR071A101GARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A101GARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A101GARTR1.pdf
Availability of SR071A101GARTR1
QUANTITY
SR071A101GARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A101GARTR1
Internal Part NumberEIS-SR071A101GARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A101GARTR1
Related LinksSR071A1, SR071A101GARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A101GARTR1 Details Description
Related parts for SR071A101GARTR1
IC COMPARATOR MAGNITUDE 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
RIGHT ANGLE PCB LED SOCKET datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf