AVX Corporation SR071A271FAATR1
SR071A271FAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A271FAATR1
Brief Description
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A271FAATR1.pdf
Availability of SR071A271FAATR1
QUANTITY
SR071A271FAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A271FAATR1
Internal Part NumberEIS-SR071A271FAATR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A271FAATR1
Related LinksSR071A2, SR071A271FAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A271FAATR1 Details Description
Related parts for SR071A271FAATR1
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 2M datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1400V 150A H SER datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8SMT datasheet.pdf
SWITCH SINGLE POLE NORMALLY OPEN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf